Nestrkejte děti do lednice!

16. 07. 2019 13:34:41
Nejsem technický génius. Teda abych to upřesnila - nejsem ani génius a technický už vůbec ne. Ale člověk žijící v 21. století musí čas od času kromě trakaře a věcí na ruční pohon používat i nějaké ty různé SMART vychytávky a ...

...přístroje ovládané na dálku pomocí různých wi-fi aplikací, navigací, hightech operací a kdesi cosi.

Léta letoucí o sobě tvrdím, že návody zásadně nečtu. Jsou moc složité, nesrozumitelné a než člověk prolétne stránky popsané čínštinou, finštinou, litevštinou či maďarštinou, aby našel těch pár větiček v rodném jazyce, trvá to věky... atd. Ale to jsou jen hloupé výmluvy. Samozřejmě trochu kecám. Tu a tam si přeci jen v manuálu zalistuji, třeba když potřebuju zjistit, jak používat foťák (a hlavně jak vymazávat samovolně vyfocené snímky) u toho mýho všemi mastmi mazanýho mobilu (prý je to android, jsem se dozvěděla asi po dvou letech) a nechci se ptát mladých, kteří mi pak přemoudřele poví "to musíš zmáčknout tady tu ikonku s obrázkem kamery, to je snad jasný ne?"...

Život by byl tak jednoduchý bez všech těch technologií: pračka na kliku, televize na uhlí, kompjútr by se mohl pohánět třeba takovým tím šlapadlem jako ten starý šicí stroj po babičce a místo telefonování..., no to mě teď zrovna nic nenapadá..., halekejte na sebe z kopce na kopec, nebo tak nějak.

No dobrá, tak zase přeháním. Bez všech těch tlačítek, myší a touch padů bychom už asi nepřežili jediný den. Ale kdo má ksakru pořád držet krok s dobou? Sotva se jakž takž naučím ovládat jedno takový elektronický udělátko, mezitím se porouchá a v servisu mi řeknou, že už je zastaralé a dávno nemá cenu ho opravovat, protože náhradní díly bych sehnala leda tak (možná) někde v bazaru. A to jsem si tu věc koupila před méně než pěti lety! A už je totálně out!

K sepsání tohoto (ne)technicky sofistikovaného pojednání mne vedla čerstvá zkušenost z vlastního života. Už více než půl roku jsme překračovali větší či menší louže, které se pravidelně tvořily kolem dosluhující chladničky a čekali, jestli třeba časem nezmizí. Nezmizely. Tedy pokud je někdo vlastnoručně nevytřel. Ba naopak - zvětšovaly se úměrně narůstajícímu ledovci v mrazáku, který se nehorázně rozpínal do všech stran a narušoval tím již tak dost narušené netěsnící těsnění. Kromě toho deset let stará lednice trpěla i jinými neduhy (které byste očekávali tak po dvaceti letech věrné služby), takže nezbylo nic jiného než se poohlédnout po mladším modelu.

Takže jsme si za dlouhých letních večerů gůglili jaké všechny přednosti by mělo mít takové cool a trendy chladící zařízení, aby sloužilo co nejlépe svému účelu a moc nežralo. A když se pak člověk prokouše všemi těmi pojmy jako: No Frost, Double Frost, Duo CoolSelect, Nature Fresh invertor, atd. atd., tak se diví jak vůbec mohl zakoupit předchozí lednici bez hloubkové znalosti nejnovějších technologií.

Tož tak, když jsme nastudovali všechny ty smart a eco funkce, vybrali ten správný rozměr, design a vyhovující cenu, chtěli jsme příslušný výrobek vidět "naživo" v kamenném obchodě a trochu si ho "osahat". Je vidět, že už jsme za těch deset let, co máme naši lednici-stařenku, dost vyšli ze cviku. Tenkrát jsme ji totiž nevybírali na internetu, ale přímo ve skladu velkoobchodu, kde nám byl ochotným personálem předveden každičký šuplík, regulační čudlíky i temná zákoutí přístroje.

Jenomže. Když jsme navštívili provozovnu známého prodejce elektrospotřebičů v centru Prahy, lapili jakéhosi mladíka ve firemním triku a sháněli se po "naší" ledničce, bylo nám řečeno, že tento model se nikdy nevystavuje, protože je k mání pouze v e-shopu. Dožadovali jsme se alespoň nějakých dalších informací o daném výrobku, které nám z internetu nebyly jasné. Mladý prodavač evidentně tápal a tak hrábnul do klávesnice a předčítal nám z obrazovky to, co už jsme si nastudovali předem doma. Pak mu naštěstí v počítači spadla síť (tvrdil, že to se jim v elektro prodejně stává běžně), takže nám naznačil, že už se asi nic dalšího nedozvíme.

Štěstí jsme měli až v druhé prodejně, kde nás obsluhoval zkušený prodavač středního věku - poradil, vysvětlil, ochotně objednal online (námi vybraný model pochopitelně měli pouze ve skladu e-shopu, jak jinak). Přislíbil, že dopravci dodají zakoupený kousek zdarma až do domu a hodinu předtím zavolají.

No, tak teda zavolali, ale asi patnáct minut před tím než zazvonili u dveří. Takže jsme neměli dostatek času "zlikvidovat" a rozžehnat se s lednicí-stařenkou. Ale dopadlo to naštěstí dobře. Přivezli novou, odvezli starou a my se zanořili do tlustého manuálu. Pro vaši představu, tlustý je proto, že je napsán asi ve třiceti světových i nesvětových jazycích. Česky popsaných stránek je tam asi pět, takže jejich pročtení zabere ani ne patnáct minut.

Kromě nezajímavého popisu zařízení, se zde dozvíte i věci, které díky špatnému překladu budí úsměv, např.: Nedotýkejte se stěn zařízení - hrozí úraz chladem! (v angličtině, která není původním jazykem pisatele "cool injury"). Nejvíce mne však pobavily následující hlášky:

Nebezpečí!!! Riziko uvíznutí dítěte uvnitř zařízení. (Rada pro rodiče: Nestrkejte děti do lednice. Mohly by tam uvíznout! :))

nebo: Neskladujte v tomto přístroji výbušné látky!!! (Ještě že to vím, ale kam já jen ty novoroční petardy schovám?)

Ovšem zaručeně nejlepší je obrázkový návod pro ty, kterým je zatěžko přelouskat těch pět stran textu: Z obrázku lednice vychází bubliny se slovy "Brrr! Ssss! Bzzz!" a u toho je vysvětlení "OK".

Tento "jímavý" příběh by si asi zasloužil nějaký epilog. Tu ho máte: Kombinovaná lednice se všemi možnými chytrými funkcemi zatím spokojeně stojí v koutě kuchyně. Cosi si brumlá pro sebe. Těžko říct, jestli je to Brrr! Ssss! nebo Bzzz!, ale doufejme, že je naše mladice zatím OK. Tedy až na pár drobností. Hned druhý den po dodání jsme museli napsat reklamaci, protože jedna z přihrádek v mrazáku má ulomený (ne naší vinou) takový titěrný plastový cosik, na kterým drží (respektive nedrží) čelo šuplíku. A taky jsme prodejce požádali o podrobnější návod - stačil by v češtině, kde by bylo srozumitelně (pořád lepší než vůbec) vysvětleno, jak se používají ty různé funkce na displeji přístroje.

Zatím jsou věci v jednání, už jsme obdrželi pár omluvných e-mailů, tak doufejme, že se časem dočkáme i funkčního šuplíku a nebude třeba použít mírného násilí (viz obrázek).

Tak zas někdy příště. :))

Autor: Pavla Kolářová | úterý 16.7.2019 13:34 | karma článku: 17.95 | přečteno: 526x

Další články blogera

Pavla Kolářová

Letmý dotyky...

Vyšla jsem po ránu na zahradu. Slunce mě letmo políbilo na tvář, okrasné keře se uklonily a ozdobily mi vlasy perlami z včerejšího deště. Ona se modře usmívala na dlažbě verandy, drobné lístky vzpínala jako ruce a čekala - čekanka

11.8.2019 v 11:07 | Karma článku: 13.89 | Přečteno: 235 | Diskuse

Pavla Kolářová

Dýchánek s děravými ponožkami

Někdo schovává ve skříni kostlivce, jiní zase vzpomínky v podobě léta nenošených šatů, prvních botiček svého dítěte, milostné dopisy od dávných lásek... No a občas se i stane (znám to jen z košilatých vtipů), že se pod visícími...

7.8.2019 v 15:20 | Karma článku: 15.78 | Přečteno: 342 | Diskuse

Pavla Kolářová

Mám osm rukou a vystřeluje mi v pravý kyčli...

Podrž meloun, křídla, vystřelit... To byste nevěřili, jaká je to fuška! A ještě u toho vypadat ladně, neplést si stranu, na kterou mám máchnout rukou, smyslně zhoupnout boky a vykročit do rytmu tou správnou nohou. Nevzdávám to,...

25.7.2019 v 7:59 | Karma článku: 14.77 | Přečteno: 337 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Aleš Szabó

Pod pláštěm osvěty se blíží doba temna!

Střípky do mozaiky jsou skládané za určité časové období. Vše má svou časovou posloupnost a vše do sebe zapadá jako dílky do skládačky puzzle. Stačí se jen zamyslet jak jde vše za sebou. Nic se neděje, jde jen o svobodu slova

20.8.2019 v 0:01 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 77 | Diskuse

Beata Krusic

Kluci, jděte od válu - aneb rekonstrukce vlády...

Naturel každého z nás je plný různorodých pochodů, hnutí, impulsů, představ, potřeb, emocí, přání..... A já mám nyní jedno jediné, intenzivní, konkrétní, opravdové přání.

19.8.2019 v 23:27 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 89 | Diskuse

František Skopal

O výjimečnosti pohledu dávných židů na Stvořitele

Židovský národ v minulosti, zvláště podotýkám v minulosti a ne v současnosti, měl výsadní postavení ze všech národů světa. Nestalo se tak však z nějaké libovůle.

19.8.2019 v 14:25 | Karma článku: 9.16 | Přečteno: 197 | Diskuse

Jakub Moravčík

Nevzniklí lidé svým nevznikem netrpí. A my?

Rozuměj: a co my, my jejich nevznikem trpíme, nebo taky ne? Nejen o tom bude dnešní „tvrdě filosofický“ text. Téma „možných lidí“ mi prostě nedá spát a možná se k němu nevracím naposled.

19.8.2019 v 11:53 | Karma článku: 7.03 | Přečteno: 285 | Diskuse

Marek Valiček

... k zadkům černošek jsem nikdy nečuchala

"... no jo, kluci, tenhle vítr, co vám teď čechrá vlasy, přiletěl ze Zanzibaru. Ještě ráno tam hladil holý zadky černošek a najednou se vám honí po hlavě." Nad nůší po okraj plnou natrhaných jeřabin člověka napadnou různosti...

19.8.2019 v 9:00 | Karma článku: 29.36 | Přečteno: 981 | Diskuse
Počet článků 248 Celková karma 15.23 Průměrná čtenost 882

Píšu, tedy jsem. Díky, že to občas někdo čtete. Neberu se příliš vážně, jen tak plkám, vymýšlím si, hraju si se slovy, protože je to pro mne tak trochu droga a tak trochu psychoterapie.

Najdete na iDNES.cz